KAJ JE KALCINACIJA?
Kalcinacija je stanje, ki se zgodi, ko se kalcij kopiči v telesu, krvnih žilah ali organih. Je proces, pri katerem se kalcijevi ioni kristalizirajo v tkivu, kar lahko povzroči trdovratne spremembe v strukturi in funkciji tkiva. Kopičenje kalcija otrdi in moti naravne procese telesa. Kalcinacija je lahko fizološka ali patološka. Fiziološka kalcinacija se pojavi v sklepih in kosteh, medtem, ko patološka kalcinacija lahko vpliva na različna tkiva, kot so mišice, živci, krvne žile in organi. Patološka kalcinacija lahko povzroči zdravstvene težave, kot so bolečine, omejenost gibanja in motnje delovanja organov.
KAKO PRIDE DO NASTANKA KALCINACIJ?
Kalcij se prenaša po krvnem obtoku, najdemo ga v tudi vsaki celici telesa, kar pomeni, da do kalcinacije lahko pride v skoraj vseh delih telesa. Nekatere motnje lahko povzročijo odlaganje kalcija kamor običajno ne sodi, kar lahko povzroči težave v telesu. Mehanizem nastanka kalcinacije v telesu vključuje več stopenj. Začne se s kopičenjem kalcijevih ionov in drugih mineralnih snovi v tkivu, čemur sledi precipitacija in rast kristalov. Na ta proces lahko vplivajo različni dejavniki, kot so spremembe pH, nasičenost kisika in koncentracija ionov. V normalnih pogojih se ravni kalcijevih ionov v telesu uravnavajo in vzdržujejo v uravnoteženem stanju. Določena stanja pa lahko povzročijo neravnovesje, ki povzroči kopičenje kalcijevih ionov v tkivu. Na primer, v primeru vnetja lahko povišane ravni citokinov spodbudijo sproščanje kalcijevih ionov iz kosti v okoliško tkivo, kar povzroči kalcinacijo.
DEJAVNIKI TVEGANJA ZA NASTANEK KALCINACIJ
Več dejavnikov lahko poveča tveganje za kalcinacijo v telesu, nekateri od njih so starost, zdravstveno stanje, prehrana, kajenje, pomanjkanje telesne aktivnosti, nekatera zdravila ter genetika. S staranjem telesa se poveča predvsem tveganje za nastanek kalcinacije v sklepih in ožilju, tveganje lahko povečajo tudi kronična zdravstvena stanja, kot so bolezni srca in ožilja, sladkorna bolezen in bolezni ledvic. Na nastanek kalcinacije v krvnih žilah vpliva tudi prehrana z visoko vsebnostjo soli, živalskih beljakovin in rafiniranih ogljikovih hidratov ter kajenje, ki je velik dejavnik tveganja tudi pri nastanku kalcinacije sklepov. Tudi telesna nedejavnost lahko povzroči zmanjšano cirkulacijo in poveča tveganje za nastanek v krvnih žilah in sklepih. Določena zdravila, kot so dodatki kalcija, vitamin D in tiazidni diuretiki, lahko povečajo tveganje za kalcinacijo, pri nekaterih posameznikih pa lahko na tveganje vplivajo tudi podedovani genetski dejavniki.
TERAPEVTSKA OBRAVNAVA
Terapevtska obravnava je učinkovita možnost lajšanja simptomov in zdravljenja kalcinacij. Individualen načrt terapij je odvisen od posameznikovih simptomov, težav in splošnega zdravstvenega stanja.
Pri prvem obisku najprej izvedemo posvet, ki je sestavljen iz anamneze, ocene stanja in kliničnega pregleda. To nam omogoči postavitev individualno usmeritev nadaljnjih obravnav. Med obravnavami se osredotočimo na zmanjšanje bolečine, izboljšanje gibljivosti sklepov in ohranitev ali izboljšanje funkcije. Posamezne terapije vključujejo kombinacijo različnih manualnih tehnik, inštrumentalne terapije, terapevtske vadbe in edukacije. Z manualno terapijo, uporabo raznih tehnik, kot sta mobilizacija sklepov in mobilizacija mehkih tkiv zmanjšamo bolečino ter izboljšamo gibljivost sklepov. Za zmanjšanje bolečine in izboljšanje gibljivosti sklepov uporabimo tudi pripomočke za inštrumentalno terapijo, kot sta terapevtski ultrazvok in električna stimulacija. Z individualnim programom terapevtskih in razteznih vaj pa vplivamo na izboljšanje in ohranjanje gibljivosti v sklepih ter krepitev posameznih mišic in mišičnih skupin.